добре дошли в моя уеб сайт

Образователно направление: „Математика”

 

Ядро: Количествени отношения”

 

Тип ситуация: Преднамерена педагогическа ситуация

 

Тема: ”Запознаване с числото 5 и цифрата му”

 

Цели:

  1. формиране на представи за числото 5
  2. количествено и редно значение и неговата

цифра

3.  познаване на цифрите на числата 1,2,3,4,5

4.  познаване количественото и редно значение на числата 1,2,3,4,5

 

Задачи: Децата да могат да броят в прав и обратен ред и да сравняват числа до пет

 

Ключови думи: число и цифра

 

Методи: беседа, упражнение, дидактична игра, самостоятелна работа и поощрение

 

Материали и средства: магнитна дъска и магнитни фигури

 

Ход на ситуацията:

У: Добро утро, деца!

Д: Добро утро!

У:Днес като пристигнах в детската градина получих едно писмо, адресирано до децата от III група „Мечта”?

Това е вашата група, нали?

 

Д: Дааа!

 

У:Писмото е изпратено от „Дора изследователката и нейните приятели”. Те имат няколко задачи за вас, защото не са успели да се справят с тях. Нека да видим, какво още са ни изпратили в този голям плик.

Изненада…Има стихчета за вас. Нека ги чуем:

 

"Аз съм стройна единица

тънка, дълга като спица."

(залепвам числото 1 на таблото)

У: Колко предмета показва цифрата на числото едно?

Хайде да излезе едно детенце и да залепи толкова „ябълки” на нашата магнитна дъска, колкото показва цифрата на числото 1.

(едно дете излиза и залепва 1„ябълка”)

У: Точно така! Браво!

Сега изтегляме от плика следващото стихче:

 

„На патето ако свалим крилцата,

после човката, за да не кълве,

ще получим лесно – цифра….две”

 

У: А сега колко «патенца» ще залепим на дъската?(Едно дете излиза и залепва две «патенца») Добре,а с коя цифра означаваме числото 2? Сложи я на таблото.Браво! Справи се много добре!

А сега дойде ред да чуем другото стихче изпратено от „Дора и нейните приятели”.

„Гледайте деца добри,

аз съм цифричката три

има приказка позната

трима братя и ламята”

(залепвам числото 3 на таблото)

У: Нека сега друго детенце да сложи на таблото толкова „дръвчета”, колкото предмета отбелязваме с цифрата на числото 3.

     (едно дете излиза и залепва 3 „дръвчета”)

 

У:Браво! До тук се справихте отлично!

    (залепвам числото 4)

 

У: Цифрата на кое число е това, деца?

Д: Това е цифричката на числото четири.

У: Така, излез …..и залепи четири „мечета”

(детето залепва „мечетата”)

У: А сега е ред да означим цифрата на числото пет!

Преди да ви покажа, слушайте внимателно последното стихче на „Дора и нейните приятели”:

 

„Има шийка и коремче,

а на шийката перчемче.

На ръката цифрите без ред

означаваме със цифра … пет”

 

У: Вижте! Това тук май е тя!

     (залепвам числото 5)

 

У: От какво е образувана цифрата(показвам елементите на петицата: „перчем, шийка и тумбаче”).

 

У: Къде сте виждали числото 5?

 

Д:....на часовника, в календара, в книгите.....

У: С цифрата на числото 5 отбелязваме пет предмета. Нека сложим 5 топки.А сега да ги преброим.

Д: 1,2,3,4,5

У: А сега да преброим мечетата.

Д: 1,2,3,4

У: Има ли за всяко мече топка?

Д: Да, има.

У: А има ли за всяка топка мече?

Д: Не, няма.

У: Няма.Значи кои са повече мечетата или топките?Хайде да преброим топките отново!А сега и отзад напред.Браво!А сега всички вдигнете лявата си ръка.Я да преброим четири пръстчета.

Д: 1,2,3,4

У: Колко пръстчета има още?

Д: Едно

У: Като го прибавим към останалите пръстчета колко общо пръстчета стават?

Д: 5

У: Нека ги преброим.

Д: 1,2,3,4,5

У: На лявата ръчичка имаме 5 пръстчета,а сега да преброим и на дясната.

Д: 1,2,3,4,5

У: И на лявата ръчичка имаме 5 пръстчета и на дясната ръчичка имаме 5 пръстчета,значи пръстчетата и на двете ръце са по равно.

Пред вас имате тетрадки,нека ги погледнем.Какви групи предмети виждате?

Д:...........

У: Колко са топките?....цветята....дръвчетата.....

А сега нека всеки сам огради само тези групи предмети,които са по 5.

(децата работят самостоятелно,минавам около масичките  и помагам, ако се налага)

У: Браво деца,справихте се чудесно, бяхте активни и много послушни !

 

 

 

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.